W jakim wieku wysłać dziecko do przedszkola?

Prawo oświatowe określa, od kiedy dziecko może chodzić do przedszkola. Jednak decyzja zależy od rodziców. Przyjmuje się, że powinno mieć skończone 3 lata, ale kierujmy się przede wszystkim jego dobrem. Jeśli nie jest jeszcze przygotowane do pozostania w placówce, odczekajmy rok. Przede wszystkim przyglądajmy się bacznie zachowaniu maluszka i zastanówmy się, czy sobie poradzi. Zapisując dziecko do przedszkola, powinniśmy zawsze kierować się jego dobrem.

Z reguły maluch powinien mieć 3-latka, by mógł pozostawać w placówce, ale bywa, że trzeba odczekać, aż skończy 4 lub nawet 5 lat. Zdarza się, że możemy 2-latka posłać do placówki Robuś. Tak więc sami musimy zdecydować, czy nasza pociecha przystosuje się, a pozostawanie kilka godzin bez rodziców, nie odbije się na jej psychice. Dziecko musi być gotowe, aby pójść do przedszkola. Musi posiadać już pewne umiejętności. Oprócz korzystania z toalety powinien sam się ubrać i najeść. Nauczycielka pomoże mu we wszystkim, ale ma w grupie więcej przedszkolaków, nie może skupiać się tylko na naszym maluchu. Jeśli z podstawowymi czynnościami nie ma problemu, pozostaje skupianie uwagi na tym, co mówi wychowawca i wykonywanie jego poleceń. Warto przygotowywać dziecko do pójścia do przedszkola, żeby nie było to dla niego niespodzianką.

Co zrobić, żeby dziecko nie płakało pozostawione w przedszkolu?

Pierwsze dni w przedszkolu zawsze są trudne dla dziecka. Pierwszy raz idzie z ciekawości, nie zawsze zdaje sobie sprawę, że pozostanie na kilka godzin. Często się zdarza, że nazajutrz, nie chce już iść. Jeśli mu ustąpimy, możemy go w zasadzie wypisać. Warto go wcześniej przygotować, co będzie robił i z kim pozostanie, do powrotu mamy czy taty. Jednym słowem oswoić go z tą myślą. Warto mu opowiadać o tym, co będzie robił, z kim bawił itp. Powinien też zobaczyć placówkę od wewnątrz. Można go odebrać wcześniej, żeby nie tęsknił za rodzicami. Po przyjściu do domu zadawajmy mu pytania: co mu się podobało, ile zjadł na obiad, w co się bawili itd.