Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Kiedy zbliża się wrzesień, wielu rodziców zadaje sobie pytanie - jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu. Niezaprzeczalnie pierwszy dzień w przedszkolu to bardzo duże wydarzenie: zarówno dla malucha, jak i rodzica. Jak powinny wyglądać przygotowania, aby obyło się bez płaczu? Warto tutaj podkreślić, że dzieci różnie reagują - niektóre się cieszą, a inne wpadają w panikę. Jednak jest kilka sposobów na to, aby dziecko jak najlepiej zostało przygotowane do tej wielkiej zmiany. Sprawdź nasz artykuł, z którego dowiesz się, co musisz zrobić. Życzymy miłej lektury!

Zacznij przygotowania już kilka tygodni wcześniej

Zanim Twoje dziecko pójdzie do przedszkola, postaraj się jak najlepiej je do tego przygotować. Przedszkole niepubliczne to obce miejsce, które na pewno na początku przyniesie trochę stresu Twojemu maluchowi, ale to zupełnie normalne - lecz możemy go zminimalizować. W celu należy rozpocząć przygotowania już kilka tygodni wcześniej.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby oswoić malucha, z tym że czasem musi zostać samo. Staraj się, aby spędzało trochę czasu u babci czy cioci - dzięki temu zobaczy, że nawet jeśli nie ma Cię w pobliżu, to i tak nie dzieje się nic niedobrego. Na początku wystarczy zaledwie kilkanaście minut, potem możesz przejść do dłuższych, nawet kilkugodzinnych okresów - w końcu pamiętaj, że Twoje dziecko będzie w przedszkolu przez przynajmniej kilka godzin.

Jeśli chcesz jak najlepiej przygotować swojego malucha do pobytu w przedszkolu, to powinnaś również nauczyć je samodzielności. Dzieci, które są samodzielne, mają dużo łatwiej w przedszkolach. Wystarczy, że Twoje dziecko będzie umieć samodzielnie korzystać z toalety, samo się ubierać, czy myć ręce - niby tak niewiele, a jest to bardzo przydatne. Ważne jest także to, aby Twoje dziecko wiedziało, czym są zasady - w końcu one obowiązują w każdym przedszkolu.

Niemniej istotne jest to, aby Twoje dziecko potrafiło nawiązywać kontakt z rówieśnikami. Przedszkole jest miejscem, w którym przebywają dziesiątki dzieci, dlatego tak ważne jest to, aby Twój maluch nie miał żadnych problemów w nawiązywaniu kontaktów z innymi dziećmi. W tym celu powinny wystarczyć regularne wizyty na placu zabawach - w końcu jest to miejsce, w którym przebywają także inne maluchy.

Pierwszy dzień w przedszkolu - co jest najważniejsze?

I nadeszła ta wyjątkowa chwila. Dzień, w którym Twoje dziecko rozpoczyna swoją przygodę z przedszkole. O czym musisz pamiętać? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby wstać wcześniej - dzięki temu na nic nie zabraknie Ci czasu i obejdzie się bez niepotrzebnych nerwów. Pamiętaj również, że maluch może płakać lub po prostu nie chcieć iść do przedszkola - to dość często się zdarza. Najważniejsze w takiej sytuacji jest to, abyś nie krzyczała na swojego malucha - w końcu jest to dla niego ogromny stres. Staraj się go uspokoić, a następnie udać się na spokojnie do przedszkola. Zanim pożegnasz się z dzieckiem, powiedz mu, że wrócisz za niedługo. Wskazane jest także przytulenie i buziak na do widzenia.

Pamiętaj! Nigdy nie próbuj ukradkiem wychodzić z przedszkola! To jedynie pogorszy sprawę.