Rodzaje zajęć przedszkolnych

W dzisiejszych czasach rodzice silnie opowiadają się za rozwojem swoich dzieci, jednak takim odpowiednim dopasowanym do ich potrzeb i możliwości. Różnorodność osobowości i zainteresowań można dostrzec już w żłobku, chociażby po reakcjach na różne proponowane przez wychowawców aktywności i zadania. Zwykle jednak od wieku przedszkolnego rozszerzana jest oferta zajęć dydaktycznych, manualnych, sportowych i rozwojowych dla dzieci. Wiele z nich na stałe gości w ofertach przedszkoli, a część pojawia się jako opcje dodatkowe w różnych miejscach. W jakim zakresie a właściwie w jakiej ilości takie zajęcia są dla naszych dzieci dobre i przydatne? Jakie rodzaje zajęć przedszkolnych wyróżniamy?

Zabawa, edukacja i zainteresowania – rodzaje zajęć

Zajęcia przedszkolne są podzielone zwykle na konkretne bloki tematyczne i nie są zbyt obszerne czasowo, gdyż małe dzieci nie potrafią zbyt długo skupiać swojej uwagi na konkretnej rzeczy. Zdecydowanie szerszą ofertą zajęć dysponują placówki prywatne, choć w państwowych zdarza się wiele ciekawych inicjatyw. Przedszkole standardowo oferuje zwykle rytmikę dla dzieci, język angielski, gimnastykę czy zajęcia dydaktyczne. Jednak można spotkać również przedszkolami językowymi, gdzie umiejętności związane z posługiwaniem się językiem obcym są zdecydowanie silniej rozwijane. Powszechne są również zajęcia przyrodnicze, wycieczki, czy teatrzyki.

Zyski dla dzieci

Jeśli w zajęcia w przedszkolu naszego dziecka są mocno rozbudowane, to powinniśmy się dokładnie zastanowić nad ewentualnym wysyłaniem go na wszelkie dodatkowe z innych źródeł. Przede wszystkim dziecko będzie jeszcze bardziej zmęczone, a czasem również nieznośne, bo pojawi się bunt. Jednak warto skupić się przede wszystkim na zainteresowaniach naszej pociechy, a nie zapisywać go na wszystkie dostępne zajęcia dodatkowe. Zajęcia przedszkolne są skrojone na miarę potrzeb dzieci w konkretnym wieku, oprócz tego mają one możliwość rozwijania swoich zainteresować pośród swoich przyjaciół. Oczywiście w dzisiejszym świecie często liczy się ilość i jako rodzice chcemy dać naszym dzieciom przewagę już na starcie, jednak nie wszystko da się przeskoczyć, szczególnie jeśli nie będzie ono miało za grosz słuchu, a my każemy mu uczyć się gry na skrzypcach.