Cechy dobrej kadry przedszkolnej

Podczas wyboru odpowiedniego przedszkola dla swojego dziecka, rodzice muszą wziąć pod uwagę bardzo wiele kwestii, ale jedną z najważniejszych jest kadra przedszkolna. To osoby, które pracują w danej placówce, tworzą atmosferę życzliwości i wsparcia, zapewniają maluchom poczucie bezpieczeństwa i pomagają w sukcesywnym rozwoju. W tym artykule podpowiemy, jakie są najważniejsze cechy dobrej kadry przedszkolnej.

  • Kwalifikacje. Odpowiednie kwalifikacje oraz stosowne wykształcenie to jedna z pierwszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Nie będzie to trudne, gdyż większość placówek z chęcią przedstawia rodzicom informacje na temat kwalifikacji swojej kadry. Przykładowo, w naszym Przedszkolu niepublicznym w Warszawie-Wesołej pracuje wykwalifikowana kadra, która zatrudniona jest zgodnie z wymogami Kuratorium Oświaty, tworzą osoby wyłącznie z wyższym wykształceniem w zakresie pedagogiki przedszkolnej.

  • Osobowość nauczycieli w przedszkolu. W przypadku nauczycieli i opiekunów w przedszkolu bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale również osobowość. Praca z dziećmi wymaga wiele otwartości, ale cierpliwości, opanowania w różnych sytuacjach, wrażliwości i empatii. Bardzo ważna jest łatwość nawiązywania kontaktów z dziećmi, umiejętność słuchania oraz szczerość. Dobrze jest, jeśli nauczyciel przedszkolny ma poczucie humoru, jest skory do zabaw, ale jednocześnie wykazuje się konsekwencją, wyczuciem i sumiennością.

  • Doświadczenie. Doświadczenie kadry pedagogicznej to najważniejsze potwierdzenie kompetencji. Jeśli dany nauczyciel od wielu już lat pracuje z dziećmi i nadal sprawia mu to przyjemność, to najlepszy znak, że jest on prawdziwym specjalistom w swoim fachu.

  • Kadra przedszkolna to nie tylko nauczyciele i opiekunowie, ale również psycholodzy czy logopedzi, którzy również powinni zapewniać dzieciom profesjonalne wsparcie, gdy tylko zajdzie taka konieczność. Dobrze jest również, jeśli wybrane przedszkole zapewnia również nauczycieli prowadzących zajęcia z np. plastyki, rytmiki, gimnastyki korekcyjnej, angielskiego. W ten sposób program danej placówki będzie bardziej urozmaicony, co przełoży się na wszechstronny rozwój dzieci.